Jsem si vědom toho, že jsem použil naprosto netradiční třísloupcový vzhled, kdy hlavní text je v pravém sloupci a menu v obou levých sloupcích. Rovněž použití IFRAME není úplně v souladu s trendy, kterými se ubírá budoucnost WWW stránek. Myslím však, že k obojímu jsem měl dobré důvody, a nevýhody jsem se snažil nějakým způsobem obejít. Můžete se zúčastnit hlasování o možných úpravách vzhledu tohoto webu do budoucnosti, případně napsat do návštěvní knihy nebo poslat mail. Neslibuji však, kdy a zda vůbec k nějaké změně dojde.
Docela mi záleží na tom, aby mohlo být stále zobrazeno menu a seznam příslušné kategorie uzlů. Dle mého to přispívá k přehlednosti, orientaci a usnadňuje to pohyb po jednotlivých částech mého webu.
Toho by se pochopitelně dalo dosáhnout i například moderně sloupci vytvořenými pomocí CSS, ale pro mě má takové řešení dvě zásadní nevýhody, které neumím jednoduše eliminovat:
Protože mi je jasné, že při zobrazeném prostředním sloupci zůstává na vlastní text poměrně úzký prostor, zvláště při menších rozlišeních, je možné prostřední sloupec zmenšit kliknutím na záhlaví prostředního sloupce na jakousi svislou lištu. Tuto lištu je pak pochopitelně zase kliknutím na záhlaví možné roztáhnout na původní šířku.
Pokusil jsem se odstranit zásadní nedostatek FRAMů: při vstupu někam do středu webu, ať již z vyhledávačů nebo přímým zadáním adresy nějaké vnitřní stránky, není zobrazeno menu, ... Doufám, že se podařilo i v těchto případech správně zobrazit menu. Protože sem chodí z vyhledávačů poměrně dost lidí a nestěžují si, snad se mi to podařilo.
Vím, že IFRAME není ideální a dnes ani moderní. Vzhledem k tomu, že toto je první větší sousto, které jsem pro web dělal, je to uděláno tak, jak to je. Dnes bych to určitě dělal přes PHP a MySQL. Je v tom ale tolik práce, že se mi vůbec nechce jít do toho znovu a celé to předělávat (dokonce jsem s tím i začal, ale nějak ta práce pořád rostla a rostla, tak jsem toho nechal). Uživatelské rozhraní tak jak je, je také předěláváno asi 4x než získalo podobu, která mi vyhovuje a umožňuje pohodlné ovládání a relativní přehled o tom, kde právě jsem a jak se dostat jinam. Takže závěr: možná, někdy, výhledově, v budoucnu, ... se zase vratím k tomu rozpracovanému a dotáhnu to do konce. Ale ruku do ohně bych za to rozhodně nedal.
Abych zajistil, že texty menu se vždy vejdou do jim vymezeného prostoru, nastavil jsem jim pevnou velikost tak, aby nastavení prohlížeče nebo rozlišení monitoru pokud možno nemělo vliv na velikost písma v menu. Nepříjemnou vlastností ale je, že při velkém nastaveném rozlišení nebo špatném zraku může být menu obtížně čitelné. Osobně používám rozlišení 1280 x 1024 na PC a 1024 x 768 na notebooku a jsem spokojen. Jsem si vědom toho, že tím znevýhodňuji určitou skupinu potenciálních návštěvníků, ale ze statistik vyplývá, že návštěv s rozlišením pod 800 x 600 nebo nad 1280 x 1024 je méně než 2 % (únor 2007) a zatím se s tím tedy nehodlám příliš zabývat. V ostatních částech stránek (seznamy a popisy uzlů) by zmenšování a zvětšování písma mělo pracovat podle nastavení systému nebo browseru.