Pojistky a zámky

Pojistky a zámky jsou jakési doplňky k "normálním" uzlům. Jejich charakter a způsob vázání je pro všechny uzly prakticky stejný, i když ne ke každému uzlu má smysl je přidávat.

Pojistky

Pojistky, jak název napovídá, slouží k jištění uzlu, aby se snížila pravděpodobnost jeho samovolného povolení, rozvázání nebo posunutí. Jedná se většinou o očko uvázané volným koncem okolo pevného konce tak, aby pojistka doléhala na samotný uzel a mírně na něj tlačila. Očko brání povolení přes volný konec a tlak na uzel vytváří sílu, která jej stále dotahuje.

Zámky, kličky

Tak tady už nám název asi moc nepomůže. V rozporu se jménem totiž zámek neslouží k obtížnějšímu rozvázání uzlu, ale slouží k tomu, aby se uzel dal rozvázat naopak snáze - zamčený uzel umožňuje odemknout. Jiný možný název pro totéž je klička, to už vám je určitě povědomé, třeba z vázání bot na kličku.

Váže se většinou tak, že volný konec se posledním závitem neprotáhne celý, ale vytvoří jakousi kličku, odtud ten druhý název. Při rozvazování pak stačí zatáhnout za volný konec, klička se vytáhne z uzlu a uzel se povolí.

Vypadá to komplikovaně, ale příklad to snadno osvětlí. Zámek (dokonce oboustranný, uvázaný na obou koncích provazu) váže každý, kdo si zavazuje tkaničky u boty. Zámek jsou ty dvě kličky, které koukají z uzlu doléhajícího k botě. Pokud se náhodou obě kličky vytáhnou z uzlu ven, říkáte, že se vám udělal na botě uzel. Jeho rozvázání je pak obtížnější než prosté zatažení za konce. (I když ambulanční spojka, jeden ze dvou uzlů vázaných na botě, lze rozvázat poměrně snadno i pokud je silně zatažena - chce to jen vědět, jak na to.)

Ještě musím upozornit na to, že v některých případech, i když uzel má jít snadno rozvázat, není vázání zámku povoleno. Zkuste se vžít do situace, kdy horolezec omylem zachytí za volný konec ze zámku a důvod je jasný.