Kolik vůbec existuje uzlů?

Uzlů existuje několik tisíc a počet jejich různých variací jde do neočekávaných čísel. Zřejmě nejucelenějším přehledem je publikace Clifforda Ashleyho (bible všech vazačů uzlů), která uvádí 3850 uzlů, z nichž některé nemají ani jméno a jsou označovány pouze číslem. Protože kniha vyšla v roce 1944 (novější vydání je z roku 1993) a vazači uzlů nezahálejí, stále přibývají uzly nové. Odhaduji tedy, že dnes jich bude známo dost přes 4000.

No a pro zajímavost ještě uzly na kravatě. Tu lze prý uvázat neuvěřitelnými 188 způsoby. Alespoň to tvrdí pan Bušič, ředitel vyhlášené Chorvatské továrny, která vyrábí luxusní kravaty, tzv. čtyřky. Ty jsou vyrobeny maximálně čtyři od jednoho vzoru.

Jaký uzel je nejstarší?

Stáří uzlů je ošemetná věc. Snadné je to u nových uzlů, u kterých je znám jejich autor. Ale uzly byly používány dávno před vynálezem písma. Tak co s nimi?

Nepochybě se uzly vázaly na přírodních materiálech jako jsou liány, šlachy a proužky kůže již v pradávné době, ještě před tím, než člověk začal používat oheň či obdělávat půdu. Z archeologických výzkumů jsou jasné důkazy o používání lan a uzlů z doby před více než 300 000 roky. Nelze však určit, jaké uzly byly tehdy používány. Nejstarší dochované uzly jsou staré "jen" asi 10 000 let, jedná se o různé zbytky rybářských sítí, rybářských šňůr, amuletů a podobně.

V těchto dochovaných artefaktech lze rozeznat očko, poutko, ambulanční spojku, tkalcovský uzel a možná i další. Bez nároku na pořadí můžeme tvrdit, že tyto uzly asi budou z nejstarších.

Mezinárodní organizace

Leckoho asi překvapí (mě tedy určitě, když jsem na to poprvé narazil), že existuje mezinárodní organizace sdružující lidi nadšené vázáním uzlů. Jmenuje se Mezinárodní cech vazačů uzlů (International Guild Of Knot Tyers). Byl založen v roce 1982 a dnes je uznávanou vzdělávací institucí. Všem zájemcům o uzlování a uzly jako takové vřele doporučuji navštívit jejich stránky.

Vázání uzlů na rychlost

V čem všem lidé soutěží... Například ve vázání základní šestky proti běžící časomíře. Na mezinárodní scéně se jedná o tyto uzly: škotová spojka, ambulanční uzel, loďkový úvaz, dračí smyčka, lodní smyčka a zkracovačka (v našich krajích je loďkový úvaz nahrazen rybářskou spojkou). Nejlepší světový výkon drží jistý Clinton Bailey, který je dokázal uvázat za 8,1 sekundy - všechny dohromady, ne každý za uvedený čas. To je dost slušný výkon, ne? Zkuste si to sami, když se dostanete pod 20 sekund, je to pěkný čas, pod 15 jste hodně dobří.

Hrací karty

Na webu je k mání i unikátní balíček hracích karet, na nichž je postup vázání uzlů.

Vázání tkaniček

Máte-li pocit, že jsem tak trochu blázen a že souhrn informací na těchto webových stránkách je nějak mimo, pak vás ujistím, že jsou i daleko horší. Například mnou zpracované vázání tkaniček se v porovnání s informacemi dostupnými na webu zdá naprosto nedostatečné, nesystematické a povrchní. Koukněte na stránky věnované jen a pouze tkaničkám, resp. jejich vázání a provlékání. Uvidíte, že si nevymýšlím. Narazil jsem na ně úplnou náhodou a skoro se pýřím studem nad svým břídilstvím. Těch pár postupů uvedených na mých stránkách je opravdu prkotina, co říkáte?

Něco praktického

Pokud jsem vás zatím nepřesvědčil, že uzly a uzlování je opravdu věc praktická, pokusím se vás o tom přesvědčit následujícím obrázkem. Protože se zabývám uzly, občas mi lidé posílají různé perličky. Toto bych k nim přidal.

Vím, že existuje tvarování kmenů a větví stromů (něco jako bonsai ve velkém), lidé jsou schopni nechat vyrůst mřížkový plot, křeslo, celý přístřešek třeba pro auto a mnoho dalšího. Tento obrázek jsem dostal bez jakýchkoli dalších informací, nevím, kde ani co to takhle vyrostlo, jak dlouho to trvalo, než se to podařilo vytvarovat do křížové spojky, ani nic jiného. Ale rozhodně mě takto rostlé stromy zaujaly. To víte, že si ho nenechám pro sebe, pobavte se jím také vy.