Farmářská smyčka

Jiná jména: maďarský uzel, uherský uzel

Jedná se o celkem jednoduchý uzel, který slouží k uvazování koní ke kruhu. Pod jménem uherský uzel jej používají námořníci a vodáci pro uvazování lana do uvazovacího kruhu. Protože se po zatažení špatně rozvazuje, zvlášť pokud má více závitů, obyčejně se vázal se zámkem.

Skrz uvazovací kruh protáhněte ohyb a volným koncem dělejte několik závitů okolo ohybu i pevného konce. Pak volný konec provlékněte skrz ohyb (případně hned zase zpět, pokud chcete uvázat zámek).
Obvykle se dělá víc závitů, než je zobrazeno zde.

Oviny rovnejte těsně vedle sebe. Později se urovnávají špatně. Uzel se utahuje tahem za pevný konec a pokud oviny uděláte příliš volné, při dotahování se přes sebe různě přehází. Na koně to sice bude stačit, ale estetické to není a my chceme přece vázat pěkné uzly.

Kapitánský uzel

Tento uzel se používá k uvazování lana na úvazový kruh. Po namočení a dotažení se rozvazuje těžko, takže se hodí spíš pro trvalejší navázání, kdy se nepředpokládá častější odvazování.

Provlékneme lano uvazovacím kruhem, okolo pevného konce opíšeme volným koncem osmičku a provlékneme jej mezi levným koncem a prostřední částí osmičky.