Úvod

Tak tento text tu původně vůbec nebyl, doplnil jsem ho sem asi 2 roky po vytvoření části, která se přebíráním a obrázky z provázků (dále budu obě části společně nazývat jen přebíráním) zabývá. Donutilo mě k tomu to, že jsem úplnou náhodou zjistil, že od roku 1978 existuje mezinárodní organizace se zkratkou ISFA (International String Figure Association). Sdružuje lidi, kteří se přebíráním zabývají. Máte-li o přebírání zájem, nahlédněte tam, zjistíte, že moje stránky jsou jen slabý odvárek. Třeba z toho někdy něco převezmu.

Následující úvodní povídání vzniklo tím, že to, co jsem se dozvěděl právě tam, jsem dal dohromady se svými předchozími poznámkami k tomuto tématu.

Co, kdo a čím

Tato část mých stránek se zabývá společně přebíráním a obrázky z provázků. Obě části jsou co do techniky společné, odlišují se pouze tím, že přebírání je společná zábava pro 2 osoby a obrázky z provázků nazývám to, co vytváří pouze 2 ruce jediného člověka (třebaže si někdy vypomáhá pusou či nohama).

Podle náročnosti výsledku se pracuje většinou s asi 1 metr dlouhou uzlovačkou, která má oba konce spojené dohromady v "kruh". Ovšem na výše zmíněných stránkách uvidíte výtvory i z 5metrového provazu.

Spojovací uzlík by měl být co nejmenší, nejlépe je konce sešít nebo v případě umělé šňůry zatavit dohromady. Lze také použít gumový provázek nebo dokonce trenýrkovou gumu. S pružnějším materiálem se může pracovat trochu lépe, ale "klasici" jej zavrhují.

Myslím, že se nemusíte bát toho, že byste se rychle naučili vše, a pak neměli do čeho píchnout. Kromě toho, že se můžete pokusit vytvářet vlastní obrazce, kterých je prakticky neomezené množství, je těch již publikovaných také vcelku hodně. Od roku 1888 prý bylo publikováno více než 2000 tradičních obrazců. Když k tomu přidáme to, co stále vzniká, je se dost co učit, učit, učit.