Náramky přátelství a náramky štěstí

Pro začátek vás trochu navnadím ukázkami jednoduchých náramků:

Později se podíváme na postupy vázání některých vzorů tak, abyste byli schopni si i sami navrhnout vzor nový a uvázat jej.

Náramky přátelství je relativně nový obor drhání. Na rozdíl od drhání, které staví na ornamentech tvořených uzly, ornamenty náramků jsou tvořeny hlavně barevnými kombinacemi vázacích nití a uzly slouží převážně k umístění barevných nití na správné místo a jejich udržení ve správné poloze vzhledem k ostatním nitím a uzlíkům.

Využívají se v podstatě jen 2 uzly, a ty jsou převzaty z drhání. Ukazuji je na silnějším materiálu, protože na tenké niti, perlovce či bavlnce, z nichž se náramky obyčejně váží, byste neviděli nic.

 Levý uzelPravý uzel
vracecí, frivolitkový uzel
(liščí smyčka)
gobelínový, ripsový uzel
(lodní smyčka)

Vázací nití je uvázán příslušný uzel okolo jiné nitě. Důležité je si uvědomit, zda příslušný uzel bude v levé nebo pravé variantě (podle toho, kam směřuje vázací nit po uvázání a dotažení uzlu).

Ač jsou oba uzly převzaty z drhání, používají se v "rubové podobě". Oproti drhání je totiž líc vždy na té straně, na níž je vpředu svislý pramen (kolmý na osnovní nit) vázací nití přes uzel, na rubu jsou dva vodorovné prameny vázací nití. (U drhání je tomu v drtivé většině případů obráceně.) Ani rubová strana není ošklivá, ale je na ní vidět jasná hranice, na níž se stýkají levé a pravé uzly (a to ve vodorovném i svislém směru). Z lícu tato hranice není tak markantní a některé vzory jsou k jejímu zdůraznění náchylnější.

 

Nebudu se zde prozatím zabývat přímo vázáním jednotlivých vzorů. Třeba to později doplním, ale v tuto chvíli mi zbývají doplnit podstatnější věci (z pohledu vázání uzlů) než různé řazení stále stejných uzlů pro vytváření různých vzorů, obrazců, zvířátek či písmen. Máte-li zájem o takovéto informace, doporučuji začít například na http://naramky.info a pokud vám to nebude připadat dost, tak pokračovat na některé ze stránek, na které je tam odkazováno.