Zkracovačka

Jiná jména: ovčí nožka

Zkracovačky slouží k tomu, abychom nemuseli řezat lana kdykoli potřebujeme jeho kratší kus. Ono se pak nastavuje obtížně a uzel vždy není to nejlepší. Třeba takové lanko na napínání stanové celty byste pak neustále zkracovali a navazovali až by nebylo použitelné.

Zkracovaček lze vymyslet a uvázat nepřeberné množství (viz zkracovačka z včelky). Navíc lze každou uvázanou zkracovačku zajistit ještě vložením nějakého kolíčku do jejích ok nebo přivázáním ok ke koncům, které ze zkracovačky vycházejí.

Zde uvedené zkracovačky se nehodí na zkracování silných, tuhých a málo ohebných lan, na ě je lépe použít například lanový závit.

Základní zkracovačka se váže ze tří závitů, prostřední z nich roztáhnete do těch krajních a ty za konce utáhnete.
Místo pro zastrčení zajišťovacích kolíčků je naznačeno jen u této první zkracovačky, u ostatních najdete jistě vhodné místo sami. Také je možné jeden delší klacík provléknout oběma oky.

Pokud máte potřebu zkrátit lano víc a není dost prostoru pro natažení prostředního závitu, máte dvě možnosti. První je prostřední závit udělat hodně veliký ale krajní závity přitáhnout co nejblíže k sobě. To má nevýhodu v tom, že oka prostředního závitu plandají a překážejí. Druhou možností je několikanásobná zkracovačka.

Provlečená zkracovačka

Místo kolíčků můžete zajistit zkracovačku protažením konců, pochopitelně, pokud jsou volné, jinak se vám to asi nepodaří.

Několikanásobná zkracovačka

Pokud máte potřebu zkrátit lano víc a není dost prostoru pro natažení prostředního závitu v ovčí nožce, je tato zkracovačka dobrou volbou. V podstatě je modifikací jednoduché zkracovačky, kdy místo jednoho prostředního závitu jich uděláte více, podle potřeby. Protože by se špatně protahovaly krajními závity, je postup trochu jiný.

Tato zkracovačka má i jiné, pro zkracovačky méně tradiční, použití. Vytvoříte tak silnější držátko, které snadno rozvážete a přitom provaz nebude řezat do dlaně.

Udělejte napřed potřebný počet závitů požadované velikosti (třeba namotáním provazu na ruku) a na jednom konci udělejte závit, který navléknete na svazek smotaných závitů a závit za konec dotáhněte.

Pak totéž udělejte s druhým koncem.

Zkracovačka v liščích smyčkách

Zpevnění základní zkracovačky dosáhnete navlečením liščí smyčky z obou stran na prostřední závit nebo několik závitů.

Zkracovačka v lodních smyčkách

Ještě pevnější je navlečení lodních smyček z obou stran na prostřední závit nebo několik závitů.

Zkracovačka v očkách

Pokud máte dostupné oba konce, můžete na prostřední závit navléknout očko.

Zkracovačka v přezkách

Také přezka je použitelná k navléknutí na základní zkracující závit nebo závity.

Přetočená zkracovačka

Pokud při vázání zkracovačky ze tří závitů prostřední závit přetočíte, získáte přetočenou ovčí nožku. Je trochu pevnější než její jednodušší sestřička, ale má dva ostré ohyby lana.

Olympijský uzel

Charakter této zkracovačky je podobný ostatním zde uváděným zkracovačkám. Jeho jméno má původ ve způsobu vázání z 5 závitů. Je spolehlivější než například ovčí nožka a používal se hlavně na námořních plachetnicích.

Uzel Francise Drakea

Jiná jména: pevná zkracovačka

Tato zkracovačka je rozšířením provlečené zkracovačky. Vznikne tak, že uvážete ovčí nožku, její zajišťovací závity stáhnete těsně k sobě. Pak každým koncem uděláte 2 oviny okolo "jeho" oka.

Zkracovačka z včelky

K vytvoření zkracovačky můžete využít prakticky libovolnou volnou (kluznou) smyčku, k jejímuž uvázání nepotřebujete žádný volný konec a smyčku lze snadno rozvázat. Příkladem může být třeba včelka. Uvažte včelku a každou ze vzniklých smyček ovažte například závitem. Ale můžete pochopitelně použít i ostatní možnosti uvedené výše, nebo i vlastní invenci.

Kluzná zkracovačka

Jiná jména: kluzná zkratka, klouzačka, napínací zkracovačka

Pokud dopředu víte, že budete potřebovat měnit délku provazu spotřebovaného zkracovačkou, vyzkoušejte kluznou zkracovačku. Vytvořte volné poutko a na kluzném konci udělejte závit (lodní smyčku, liščí smyčku, ...) a do něj vložte ohyb volného poutka. Jeho zvětšováním nebo zmenšováním můžete měnit délku provazu.

Posuvná zkracovačka

Má podobný význam jako kluzná zkracovačka. Na provaze uděláme očko a jím protáhneme volný konec z opačné strany, než z očka vychází. Nastavíme velikost smyčky tak, aby délka provazu vyhovovala požadované, a volným koncem uvážeme očko okolo pramene, který tvoří smyčku.

Pletená zkratka

Pletená zkratka je v podstatě copánek ze 3 pramenů, přičemž 2 z nich jsou vytvořeny uměle ohnutím jediného. Postupně dáváme vždy pravý a levý krajní pramen přes prostřední. Přičemž musíme konec vždy provléknout. Pleteme až do naplnění ohybu.